Gülüş Tasarımı

işlerin dizilişlerindeki çapraşıklıklar, diş aralarındaki geniş boşluklar veya koyu renkli dişler gibi problemler gülüşünüzü olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca daha önce yapılmış rengi veya uyumu bozulmuş kaplamalar, rengi koyulaşmış dolgular ve dişeti problemleri de hem sağlık hem de estetiği kötü etkiler. Bu sebeplerden diş estetiği uygulamaları kişinin sağlığını ve ruh halini olumlu yönde etkilemektedir.

Hollywood Gülüşü Nedir?

Değişen zaman ve teknoloji ile birlikte diş hekimliğinde yeni bir trend haline gelen adını sıkça duyduğumuz bir kelime hayatımıza girdi, GÜLÜŞ TASARIMI veya DİŞ ESTETİĞİ.

Hollywood starları gibi kendinizden emin ve güvenerek gülümsemek artık zor bir iş değil.

Sizde onlar gibi bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken buna karar vermek ve tedaviye başlamak. Yeni bir gülüş tasarımı ile yepyeni bir gülümseye sahip olabilirsiniz.

Uzman hekimler tarafından yapılacak iyi bir planlama sonucunda çevrenizdekileri kıskandıracak kadar güzel bir diş estetiği ile  ‘Hollywood Gülüşü’ne sahip olabilirsiniz.”

Diş Estetiği Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Fasiyal analiz: Hastanın yüz özelliklerine göre ağız içerisinde yapılacak tedavi planlanır. Yüz karakterine göre diş yapısı orantısı ve yüz hattında diğer branşlarla birlikte yapılacak işlemler belirlenir. Bu planlama sonucunda altın oran dediğimiz tutarlı bir planlama yapılmış olur.

Lamina porselenler:  Porselen laminalar oldukça ince ve ışık geçirgenliği yüksek bir tabakadan oluşmaktadır. Laminalar güçlü yapıştırıcılar ile birlikte diş yüzeyine sabitlenir. Laminelerin ömrünün uzun olabilmesi için doğru dişe doğru ölçüde doğru bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Mesela diş sıkması ileri seviyede olan veya ağız içerisinde büyük dolgulu dişe sahip olan hastalarda uygulanması tavsiye edilmez. Laminaların en büyük avantajı çok az diş aşındırması ile en iyi sonucun alınmasıdır. Işık geçirgenliğinin yüksek olmasından dolayı doğal dişe en yakın alternatiftir ve ağızda yabancı bir madde varmış gibi hissettirmez ve GÜLÜŞÜNÜZ TASARLANMIŞ olur.

Zirkonyum porselenler: Dişlerimizden herhangi birini kaybettiğimizde dişte boşluklar meydana gelebilir ve komşu dişlerimiz bu boşluğa doğru hareket etmeye başlar. Bunun sonucunda ağız içi ve dış yapısında değişiklikler meydana gelir. Eğer uzun süre müdahale edilmezse boşluklar artarak devam edebilir. Bu nedenle boşluk sayısı ve büyüklükleri değerlendirerek kuron veya köprülerle bu boşluklar doldurulur. Bu işlemlerde metal destekli porselenler kullanılırken günümüzde metal desteksiz (Zirkonyum Porselen) full porselen kuron ve köprüler yapılabilmektedir. Ağız içi boşluklarınız giderilmesi ile GÜLÜŞÜNÜZ TASARLANIR.

Zirkonyum porselen metal destekli porselen yerine kullanılan en iyi alternatiftir. Zirkonyum porselenlerin en büyük avantajı tam estetik bir görünüm sağlamasıdır. Çünkü metal porselenler diş eti ile birleştiği noktada diş estetiği için kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Ve metal destekli porselenler de kullanılan alerji riski olabilecek materyaller (nikel, gümüş) zirkonyum alt yapılarında kullanılmamaktadır.

Empress kronlar: Bir metal veya madde kullanmadan seramik parçalar üzerine cam seramiklerle pekiştirilmesi sonucunda dayanıklılığı arttırılmış türdendir.

Özellikle estetiğin önemli olduğu ve GÜLÜŞ hattımızda bulanan ön dişlerimizde metal desteksiz ışık geçirgenliği fazla olan bu uygulamaları kullanmak bize doğal dişlerimize en yakın görüntüyü verecektir. Böylelikle hasta; doğal dişe en yakın görüntüyü veren GÜLÜŞ TASARIMI ile muhteşem gülüşlere sahip olur.

Dental implantlar: Dental implantlar titanyumdan yapılmış yapay diş kökleridir. Dental implantlar üzerine de porselen köprü veya kuron planlanabilmektedir.

İmplantlar çene kemiğine yerleştirilen yapay köklerdir ve bu işlemin ardından ortalama 2-3 ay gibi bekleme süreleri bulunmaktadır. Tek diş kayıpları geleneksel yöntemlerle tedavi edildiğinde komşu dişlerde zarar görecek ve köprü planlanacaktır. Ancak implant planlandığında komşu dişler zarar görmeyeceği gibi tek bir kron ile çözüm olabilmektedir.

Tam dişsizlik durumlarında, total protez kullanmak istemeyen veya kullanamayan hastalara, çenekemiğine 6-8 implant yerleştirilerek tamamen sabit bir protez yapılabilir.

Çene kemiğinin sabit protez için uygun olmadığı durumlarda ise en az iki adet implant yerleştirilerek, implant destekli hareketli protezler planlanabilir. Bu sayede hasta, total protezlerde görülen çıkma, oynama gibi problemlerden kurtulmuş olur.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiği (beyaz estetik) ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) değerlendirilir. Bu amaçla öncelikle fotoğraf üzerinde dişetlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir. Sonrasında dişlerin diş-dişeti-kemik seviyeleri klinik ve radyografik olarak incelenir. Daha sonra tedavi planı netleştirilir.

Gülüş tasarımı kaç seansta tamamlanır?

Hastanın mevut durumuna göre yapılacak tedavilere göre seans sayısı değişebilir. Tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilir.

  • Tedaviler Hakkında Bilgi Alın
  • Röntgen / Fotoğraf Gönderin