Protez ve Dolgu Tedavisi

Protez Diş Nedir?

Diş hekimliği alanında protez en çok kullanılan adıyla takma diş; ağızda çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine hastaya yeniden kazandırılan yapay materyalleri ifade eder.

Doğal dişlerin şeklini düzeltmek veya eksik olan dişlerin yerini doldurmak amacıyla uygun materyaller kullanılarak yapılan, fonksiyonun geri kazanılmasını sağlamaya yönelik uygulanan, estetiğin ve konforun yeniden kazanılmasını sağlayan, uygulama şeklidir.

Protez Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Dişlerde meydana kayıplarda dolgu yöntemiyle tedavi edilemeyince, protez diş uygulaması gerekir. Ayrıca, çeşitli nedenlerle çekilen veya eksilen dişler ağızda boşluklar oluşmasına yol açar. Protez, ağızda kaybetmiş olduğunuz dişlerden oluşan boşlukları doldurmamızı sağlar. Diş eksikliği, dişlerin konumlarını değiştirebilir, çürüme ve dişeti rahatsızlıklarına yol açabilir. Böylece ağız sağlığında bozulmalar gözlenebilmektedir.

Protez dişlerle; yitirilen dudak, çöken yanak, ağızda kapanış hataları, konuşma fonksiyonu, çiğneme fonksiyonu ve estetik görüntü geri kazanılır. Protez Tedavisi ile eksik veya şekli ve rengi bozulmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan, gülmeyi unutmuş bireylerin psikolojik açıdan desteklenmesi sağlanır ve insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi sağlanmış olur.

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu, hem dış etkenler hem genetik faktörler nedeniyle çürüyen, kırılan, çatlayan ya da bozularak sağlıklı yapısını kaybeden dişi tedavi etmek için kullanılan yöntemdir.

Diş dolgusu zaman kaybetmeden uygulandığı takdirde bozulan dişi tümüyle kaybetmeyi engelleyen bir tedavi yöntemidir.

  • Tedaviler Hakkında Bilgi Alın
  • Röntgen / Fotoğraf Gönderin